Kategorie
Uncategorized

Jak wygląda uprawa pszenicy ozimej?

Pszenica ozima, pomimo sporych wymagań wodnych i cieplnych, znajduje się na liście jednych z najczęściej uprawianych zbóż. Ciebie również interesuje uprawa pszenicy ozimej? Zachęcamy do przeczytania artykułu. Dowiesz się z niego, jak uprawiać i nawozić pszenicę!

Czym jest pszenica ozima?

Pszenica ozima to zboże, które charakteryzuje się dużymi wymaganiami wodnymi. Na zmniejszenie ilości opadów reaguje spadkiem plonu. Największe wymagania wodne rozpoczynają się wraz z fazą krzewienia i trwają do końca fazy strzelania w źdźbło. W niektórych przypadkach mogą trwać nawet do początku kwitnienia. Podczas całego okresu wegetacji pszenica ma również spore wymagania cieplne. 

Tak naprawdę pszenica ozima stanowi jedną z najważniejszych roślin, które uprawia się w Polsce. Wyróżnić można wiele jej odmian, wśród których można wymienić Linus, Ostrogę, Arkadię, Naturę, Sailor, KWS Ozon, czy też Patras. 

Przy wyborze odmiany pszenicy ozimej, należy zwrócić uwagę zarówno na stanowisko glebowe, jak i warunki atmosferyczne, które panują w danym regionie. 

Pszenica ozima – wymagania glebowe

Jeśli chcesz wiedzieć, jak uprawiać pszenicę ozimą, w pierwszej kolejności powinieneś poznać wymagania glebowe tej rośliny. Zaleca się uprawiać ją na glebach kompleksów:

  • żytniego, klasa IIIa i IIIb,
  • pszennego, klasa od I do IIIb, 
  • zbożowego górskiego, 
  • pszennego górskiego, 
  • zbożowo-pastewnego mocnego. 

Pszenicę ozimą można również wysiewać na gorszych glebach, jednak wówczas należy liczyć się z niższymi plonami lub koniecznością zastosowania dodatkowych zabiegów agrotechnicznych. Mowa tu m.in. o zabiegach, które pozwalają uniknąć rozwoju chwastów i osłabienia systemu korzeniowego.

Gleba powinna mieć uregulowany odczyn. Poniżej pH 5,0 nie ma szans, by pszenica wydała dobry plon. Większość odmian nie znosi gleb o pH poniżej 5,5.

Nawożenie pszenicy ozimej

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu wysokiej jakości plonu, nawożenie pszenicy ozimej jest tak naprawdę kluczowym elementem. Uwagę należy zwrócić m.in. na dolistne dokarmianie manganem i miedzią. Oprócz tego, zaleca się nawozić pszenicę:

  • azotem, w tym głównie wiosną, 
  • siarką, która zwiększa zawartość białka, 
  • wapniem, którego niedobór będzie osłabiać rozwój roślin, 
  • magnezem na glebach, na których go brakuje, 
  • potasem, jesienią i wiosną, 
  • fosforem, w okresie jesiennym.

Oczywiście dawka nawozu uzależniona jest od wielu czynników, w tym m.in. od przeznaczenia plonu, a także od wysokości planowanego plonu. Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość nawozu, może nieść za sobą negatywny skutki.

Obecnie postęp genetyczny jest naprawdę spory. Pojawiają się coraz to nowsze odmiany, które znacznie łatwiej osiągają pożądane parametry.

Uprawa pszenicy ozimej

Uprawa zbóż wymaga dbałości o każdy szczegół. Termin siewu będzie się różnił w zależności od regionu. Zaczyna się on w połowie września i kończy 10 października. Wybór odpowiedniego terminu ma znaczenie dla rozwoju systemy korzeniowego. 

Uprawa pszenicy ozimej krok po kroku nie jest skomplikowana. Odchwaszczanie zaleca się przeprowadzać zawsze jesienią. W innym wypadku, po zakończeniu zimy mogą pojawić się chwasty, odporne i rozwinięte. Pomimo odchwaszczania, wraz z początkiem wiosny konieczne jest przeprowadzenie dokładnego przeglądu. Pozwoli on nie tylko wykryć ewentualne nieprawidłowości, ale także określić fazę rozwoju, a także dopasować odpowiednie zabiegi.

Zaleca się także wykonać dwa zabiegi herbicydowe. Pierwszy w okresie jesiennym, a kolejnym w okresie wiosennym. Jeśli chodzi o gęstość siania nasion, większość firm zaleca ich wysiew na poziomie 350-400 ziaren na każdy metr kwadratowy. W przypadku odmian silnie krzewiących, może być ich mniej. Dla jakości plonu istotne okazuje się także skracanie. Można przeprowadzać je raz lub dwa razy do roku. Kwestia ta jest uzależniona przede wszystkim od tego, czy dana odmiana charakteryzuje się niskim, czy długim kłosem. Zwracając uwagę na te detale, z pewnością uzyskasz satysfakcjonujący i jakościowy plon.