Kategorie
Uncategorized

Jaka gramatura plandeki najlepsza?

Plandeki stosowane są najczęściej jako ochrona mienia przed uszkodzeniami, wilgocią i działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Najczęściej możemy spotkać się z plandeką PCV, która charakteryzuje się mocnym materiałem o dość dużej grubości i może występować w różnych kolorach. Coraz częściej istotna jest także estetyka, a nie tylko praktyczne zastosowanie plandeki. W poniższym artykule opowiemy nie tylko o tym, jaka grubość plandeki jest najlepsza, ale także opowiemy więcej o jej rodzajach i zastosowaniu.

Jaka plandeka będzie najlepsza?

Przy wyborze plandeki, zwróćmy uwagę nie tylko na jej konkretny typ, ale także na jej cechy. Warto się zastanowić przede wszystkim nad tym, w jakim celu będzie wykorzystywana.

Warto wziąć pod uwagę plandeki z cienką warstwą miękkiej włókniny. Umożliwi to bardziej delikatne zakładanie i zdejmowanie plandeki w przypadku samochodu — mamy wówczas pewność, że nie porysujemy lakieru. Plandeki z włókniną sprawdzają się świetnie, gdy przykrywamy nią drewno lub siano, ale do tego celu nie są zbyt często wybierane przez klientów. Mocowanie plandeki jest niezwykle ważne, by spełniała ona swoją rolę, dlatego dobrej jakości plandeka powinna mieć zabezpieczone otwory do przeciągnięcia linki. Gdy zabraknie tego elementu, istnieje ryzyko rozerwania materiału. Poza tym będzie szybko się przecierała nawet pod wpływem silnego wiatru. Mamy wiele możliwości — przykładowo plandeki z metalowymi kółkami blisko krawędzi lub z pętelkami na zewnątrz, przez które możemy przewlec linkę lub sznur mocujący.

Plandeki – producent. Czy marka jest ważna?

Czasem ogromną rolę będzie odgrywała marka plandeki. Nie chodzi tu o posiadanie „markowej”, ale o jej jakość. Dobry producent plandeki używa wysokiej klasy materiałów, dlatego możemy liczyć na trwałość. Nie warto oszczędzać na plandekach, ponieważ kupiona u sprawdzonego producenta może posłużyć nam znacznie dłużej. 

Plandeki okryciowe są wykonane z polipropylenu, PCV lub innych tworzyw sztucznych. Polipropylen charakteryzuje się właściwościami wodoodpornymi. Ponadto jest wytrzymały i doskonale sprawdza się w przypadku ochrony przed wilgocią, uszkodzeniami i promieniami słonecznymi.

Jaka gramatura plandeki najlepsza?

Plandeki różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem i grubością. Dlatego każdy może wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Istnieje kilka kryteriów podczas wyboru, ale do podstawowych możemy zaliczyć właśnie grubość. Gdy kupujemy plandekę, zawsze możemy zapoznać się z informacją o gramaturze. Warto wspomnieć, że im niższa wartość liczbowa, tym cieńsza jest dana plandeka.

Nie zawsze jednak oznacza to, że będzie to gorszy rodzaj plandeki, ponieważ wszystko zależy od tego, do czego jest nam potrzebna. Zastanawiając się jednak, jaka grubość plandeki najlepiej się u nas sprawdzi, warto wiedzieć, jak to wygląda w praktyce. Najcieńsza dostępna na rynku określona jest grubością 65 g, a taką od 100 do 150 g można sklasyfikować jako średniej grubości. Gdy mamy wysokie wymagania, wówczas sprawdzą się bardzo grube plandeki, które mają swoją gramaturę od 200 do 210 g. Rzecz jasna gruba plandeka będzie bardziej wytrzymała, ale czasami to, co pod nią przechowujemy, nie będzie wymagało aż tak wysokiej ochrony.

Jakie są korzyści ze stosowania plandek?

Przede wszystkim do korzyści ze stosowania plandek możemy zaliczyć ochronę przed deszczem i śniegiem. Za sprawą ochrony, przedmioty okryte plandeką są mniej narażone na pleśń, rdzę i inne szkody spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.  Przykryte przedmioty są też chronione przed brudem, co szczególnie istotne w przypadku maszyn rolniczych i innych pojazdów. Z kolei plandeka okryciowa może być stosowana także latem w przypadku przedmiotów, które nie powinny być narażone na promieniowanie słoneczne. W tym przypadku warto sięgnąć po specjalne plandeki do ochrony przed słońcem, tym samym ograniczając szkody.