Kategorie
Uncategorized

Paella – co to takiego?

Paella to danie, które kojarzy się z Hiszpanią i stamtąd właśnie pochodzi. Jest jedną z bardziej charakterystycznych potraw tego kraju. Czym się charakteryzuje? Jak się ją przyrządza? Na te i inne pytania odpowiada poniższy artykuł.

Paella – co to za potrawa?

Paella wywodzi się z Walencji, a konkretnie jej rolniczej części. Powstała w XV lub XVI wieku, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe pasterzy oraz rolników. Przyjęła się, gdyż była produkowana ze składników, które były ogólnodostępne. Początkowo w paelli występowało mięso drobiowe albo z królika lub zająca. Do potrawy dodawało się świeże warzywa, które były różne. Miało to związek ze zmianą pór roku i występowania poszczególnych składników. Do tych produktów dochodził ryż, oliwa z oliwek i szafran. Wszystkie produkty mieszano, dodawano do nich wodę i gotowano razem na niewielkim ogniu. 

Paella skąd pochodzi nazwa? 

Teorii na temat nazwy tej potrawy jest wiele. Jedni twierdzą, że pochodzi ona z łaciny. Inni uważają, że słowo „paella” wywodzi się z języka arabskiego, a dokładnie od słowa „bagiyah”. Dla niektórych jest to teoria oczywista, gdyż dzięki Arabom w Hiszpanii pojawił się główny składnik tego dania, czyli ryż. Jest też inna teoria. Tym razem jest to bajkowa wersja, która mówi o tym, że mężczyzna chciał przygotować kiedyś danie dla ukochanej. W języku hiszpańskim odpowiednik słów „dla niej” brzmi jak „paella”. Jest to dość nietuzinkowa historia, ale jak wiadomo, w każdej plotce jest ziarnko prawdy.

Paella jak zrobić tę potrawę?

Paella jest daniem, które można przyrządzić na wiele sposobów. Tak naprawdę ilu kucharzy, tyle pomysłów. Zarówno główne składniki w postaci warzyw, jak i przyprawy mogą się różnić. Tylko główny składnik, czyli ryż pozostaje ten sam. Kiedyś w paelii wykorzystywano różne rodzaje mięsa, owoców morza, ryb czy nawet ślimaki. Do tego dodawano warzywa, które akurat były pod ręką. Poza ryżem składnikiem, który zazwyczaj pojawia się w paelli, jest szafran. Dzięki niemu danie nabiera niezapomnianego smaku i aromatu. Jednymi z bardziej popularnych form paelli jest potrawa z owocami morza zwana paella de marisco, paella z kurczakiem albo paella z rakami. Wegetarianie także mają swoją warzywną wersję tego dania. 

Paella – w czym przygotować?

Naczynie, w którym przyrządzana jest paella to paellera. Kiedyś słowem „paellera” określano kobietę, która zajmowała się przyrządzaniem tego dania, zaś naczynie nazywano tak samo jak potrawę. W użyciu jest zarówno jedna, jak i druga wersja. Patelnia do paelli to płaski garnek, który zazwyczaj wykonany jest ze stali polerowanej. Ma dwa uchwyty po bokach. Średnica może być różna w zależności od tego, jak dużo dania chcemy ugotować za jednym razem. Przy kupowaniu danej patelni warto zwrócić uwagę też na dodatkowy czynnik, którym jest wielkość palników na kuchence, żeby patelnia nie była zbyt duża i danie było dobrze przyrządzone. Patelnie do przygotowania paelli kosztują w granicach kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, wiec przed zakupem trzeba się poważniej zastanowić. Paellery można kupić na https://gastrosklep.pl/kuchnia/naczynia-kuchenne/patelnie-profesjonalne/do-paelli. W sklepie znajduje się duży wybór od małych patelni o średnicy 10 cm do nawet 60 cm.

Paella jak zrobić to danie w wersji wegetariańskiej?

Przed zakupem odpowiedniej patelni warto spróbować przyrządzić to danie na zwykłej patelni, aby wiedzieć, jak się je tworzy. W przepisie w wersji wegetariańskiej poza ryżem i szafranem można wykorzystać marchewki, białą cebulę, paprykę, czosnek oraz pomidory. Dodatkowo będzie potrzebny olej lub oliwa do smażenia, woda i sól. Poza szafranem można dodać inne przyprawy jak rozmaryn, słodka papryka czy papryka wędzona. W niektórych wersjach paellę posypuje się posiekaną natką pietruszki. Przygotowanie dania jest bardzo proste. Na patelnię należy wlać olej. Gdy się nagrzeje wrzucić pokrojone warzywa. Poczekać, aż zmiękną i dolać wodę. Produkty gotować kilka minut. Kolejno należy dorzucić ryż. Razem z nim gotować około 15 minut. Na koniec doprawić wybranymi przyprawami. W wersji klasycznej do warzyw można dodać wybrany rodzaj mięsa, ryb lub owoców morza.