Kategorie
Uncategorized

Jak zdobyć pozwolenie na broń?

Różne są powody, dla których ludzie chcą wiedzieć, jak zdobyć pozwolenie na broń. Dla jednych strzelanie może być świetnym sposobem na sportową rywalizację. Inni, na przykład leśnicy czy ochroniarze wykorzystują pistolet jako narzędzie pracy. Ponadto pozwolenie na broń może być potrzebne w sytuacji, gdy chcielibyśmy zostać kolekcjonerami zabytkowych modeli czy też mamy zamiar wykorzystywać je w celach rekonstrukcji historycznej.

Kto może ubiegać się o pozwolenie na broń?

Sportowcy

Jeden z bardziej popularnych sposobów na to, jak zdobyć pozwolenie na broń, stanowi ubieganie się o licencję sportową. Ścieżka rejestracji w takich celach nie jest polecana osobom, które chciałyby uzyskać zgodę tylko po to, aby trzymać ją w domu. W tym wypadku sportowy charakter pozwolenia będzie sporym utrudnieniem, ponieważ konieczne jest udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, a także uzyskanie patentu strzeleckiego.

Ponadto egzamin na uzyskanie patentu nie uchodzi za najłatwiejszy. W części praktycznej spory problem uczestnikom sprawia strzelanie z broni gładkolufowej. Zaliczenie tego etapu osiąga się poprzez zestrzelenie trzech z pięciu rzutek, co jest nie lada wyczynem dla osób przystępujących do egzaminu.

Niestety to nie koniec kłopotów. Licencja sportowa, którą uzyskujemy, jest ważna tylko rok i aby otrzymać jej przedłużenie, musimy startować w minimum 4 zawodach strzeleckich w ciągu roku. Dlatego przy analizowaniu, jak zdobyć pozwolenie na broń, warto się zastanowić, czy będziemy w stanie spełnić rygorystyczne warunki odnośnie brania udziału w tego typu rywalizacji.

Kolekcjonerzy

Gdy zastanawiamy się, jak zdobyć pozwolenie na broń w stosunkowo krótkim czasie, to warto rozważyć pozyskanie stosownego dokumentu na podstawie naszej kolekcjonerskiej pasji. Co warto wiedzieć to to, że posiadanie takich modeli ma pewne ograniczenie, gdyż nie możemy transportować ich załadowanych. Osobno obok każdego pistoletu musi znajdować się magazynek niepodpięty do łoża. Ponadto posiadacz pozwolenia w celach kolekcjonerskich nie może pożyczać komuś innemu broni. Dodatkowo osoba ubiegająca się o tego typu patent musi posiadać udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu kolekcjonerskim.

Rekonstruktorzy

Pozwolenie na broń służącą do rekonstrukcji historycznej również wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze, w tym wypadku mówimy o takim egzemplarzach, które mogą strzelać tylko amunicją ślepą.
Co więcej, nawet tego typu modele nie mogą zostać pożyczone innej osobie, co czasami stanowi dodatkowy problem dla posiadacza.

Myśliwi

Istnieje jeszcze inna odpowiedź na kwestię dotyczącą pozwolenia na broń i jak je zdobyć. Otóż możemy zostać myśliwymi. Zdobycie zgody na posiadanie pistoletu w celach łowieckich jest stosunkowo czasochłonne, ale nie tak skomplikowane, jak w przypadku licencji sportowej. Oprócz standardowej procedury uzyskania pozwolenia zachodzi konieczność rejestracji w Polskim Związku Łowieckim oraz przynależności do odpowiedniego koła łowieckiego.

Kolejnym etapem jest odbycie rocznego stażu w danym kole, do którego się zapisaliśmy, choć w niektórych wypadkach możemy zostać zwolnieni z tego obowiązku. Wszystko to kończy się egzaminem łowieckim, po którym przechodzi się badania lekarskie, co wieńczy wydanie promesy. W pierwszy sztucer oraz potrzebne akcesoria myśliwskie możemy się zaopatrzyć między innymi na stronie https://armaj.com.pl/.

Pozwolenie na broń – jak zdobyć? Podsumowanie

Sposobów na to, jak zdobyć pozwolenie na broń, istnieje wiele, a wybór drogi uzyskania takiego dokumentu powinien być dopasowany na podstawie celu, do jakiego będziemy wykorzystywać posiadaną jednostkę.

Wszystko oczywiście zależy również od zasobności naszego portfela. Dla przykładu, pozwolenie na uzyskanie broni do celów sportowych będzie relatywnie najtańsze – to koszt poniżej 2000 zł. O kilkaset złotych droższe będzie uzyskanie promesy drogą dla kolekcjonerów, a w przypadku myśliwych kwota może przekroczyć 3000 zł. Niemniej odpowiedzi na pytanie, jak zdobyć pozwolenie na broń, jest co najmniej kilka, a każdy powinien znaleźć rozwiązanie zgodne ze swoimi osobistymi preferencjami.