Kategorie
Uncategorized

Jak zredukować tkankę tłuszczową bez utraty masy mięśniowej?

Wiele osób zastanawia się jakie działania podjąć, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. Czasami martwimy się, że przez odchudzanie stracimy zbyt wiele masy mięśniowej. Jak zredukować tkankę tłuszczową bez utraty masy mięśniowej? Czy istnieje jakaś specjalna dieta albo ćwiczenia? Tego dowiesz się w niniejszym artykule. 

Spalanie tkanki tłuszczowej bez utraty mięśni – dieta

Jak zredukować tkankę tłuszczową bez utraty mięśni? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które starają się utrzymać sprawność fizyczną. W tym procesie ważnym czynnikiem jest odpowiednia dieta. Jeżeli chcesz schudnąć, a jednocześnie ochronić swoje mięśnie, bezpośrednio po treningu siłowym postaraj się dostarczyć organizmowi potrzebną ilość białka, co powstrzyma niszczenie się mięśni. Po wszystkich treningach siłowych, cardio oraz bieganiu, spożyj posiłek bogaty w węglowodany, a następnie posiłek pełnowartościowy. Zawsze staraj się jeść po treningu, bo jest to kluczowe w zachowaniu największej masy mięśniowej podczas redukcji. 

Trening aerobowy a spalanie tkanki tłuszczowej bez utraty mięśni 

Jeżeli nie chcesz stracić ciężko wypracowanych mięśni, postaw na intensywne ćwiczenia siłowe z porządnym obciążeniem, które będziesz podnosić podczas kolejnych treningów. Staraj się być aktywny każdego dnia, a gdy nie odwiedzasz siłowni staraj się dużo ruszać – wychodzić na długie spacery, powolny bieg, rozciąganie. Dobrym pomysłem będzie także treningi interwałowy 1-2 razy w tygodniu i wszelkiego rodzaju sprinty. Urządzenie EMSlim to nowoczesna technologia do nieinwazyjnego kształtowania sylwetki. Stosowanie tego rozwiązania nie tylko redukuje tkankę tłuszczową ale także rozbudowuje masę mięśniową. EmSlim wykorzystuje aplikatory, które tworzą pole elektromagnetyczne – powodują one skurcze mięśni. Elektrostymulacja mięśni może stanowić uzupełnienie treningu, aby uzyskać jak najlepsze efekty. 

Podstawowe błędy na redukcji masy tłuszczowej

Istnieje wiele błędów, które możemy popełniać na redukcji i na pewno wpłyną one na dużą stratę tkanki mięśniowej. Jest to przede wszystkim za częsta lub zbyt rzadka aktywność fizyczna oraz treningi o za dużej lub za małej intensywności. Podczas redukcji powinniśmy zadbać o odpoczynek, ponieważ w czasie snu nasze ciało się regeneruje. Eliminacja tłuszczy z diety również nie pomoże nam efektywnie schudnąć. Stosowanie białka jest bardzo ważne, jeżeli chcemy zostawić naszą masę mięśniową podczas redukcji. 

Jak można ochronić mięśnie podczas odchudzania?

Pamiętaj, że jeśli zbyt intensywnie ćwiczysz, to wydatek energetyczny może bardzo szybko spalić ciężko wypracowane mięśnie. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, musisz pamiętać o tym, że podczas redukcji tkanki tłuszczowej często dochodzi do spowolnienia metabolizmu, redukujemy tłuszcze i węglowodany, a także w naszej diecie jest o wiele mniejsza ilość witamin i minerałów. Podczas odchudzania powinniśmy stosować odżywki białkowe oraz suplementację w omega 3, kreatynę oraz witaminy i minerały. Są to podstawowe składniki, dzięki którym zachowamy masę mięśniową, gdy tracimy sporo tkanki tłuszczowej. Pamiętaj także o odpoczynku między treningami. 

Jedzenie przed snem a spalanie tłuszczów

Gdy śpimy, nasze ciało nie utrzymuje pożywienia, więc jesteśmy na czczo. Mimo wszystko organizm cały czas pracuje, aby utrzymać wszystkie funkcje życiowe w normie. Aminokwasy to jeden z podstawowych budulców organizmu, a ich rola jest bardzo szeroka. Mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wątroby, układu nerwowego, układu krwiotwórczego oraz odgrywają istotną rolę w procesie syntezy kwasu nikotynowego oraz barwnika oczu. Jeżeli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej dawki aminokwasów przed snem, spowoduje że będą one pobierane z mięśni – co znacznie je osłabi. Dlatego powinniśmy pamiętać, żeby podczas odchudzania stosować dietę bogatą w aminokwasy – np. serki wiejskie, niskotłuszczowe białe sery, masło orzechowe, orzechy lub odżywki białkowe z wydłużonym czasem wchłaniania. Dzięki temu zadbamy o prawidłowe funkcjonowanie organizmu i ochronimy nasze mięśnie.