Kategorie
Uncategorized

Jak zrobić mural?

Mural to wielkopowierzchniowe malowidło ścienne, które wpisuje się w sztukę uliczną. Początkowo miał na celu przekazanie konkretnej idei, jednak z czasem stał się elementem dekoracyjnym nie tylko przejść podziemnych oraz tuneli, ale także elewacji budynków, a nawet wewnętrznych ścian mieszkań. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak wykonywane są murale.

Mural we wnętrzu

Murale najczęściej kojarzą nam się z olbrzymimi obrazami na ścianach budynków. Jednak tę technikę można ze sporym powodzeniem zastosować również w pomieszczeniach. Jak zrobić mural we wnętrzu? Kluczowy jest wybór odpowiedniej powierzchni. Idealna ściana musi być sucha i nienasłoneczniona. Ponadto należy utrzymywać ją w dobrym stanie.

Jeśli powierzchnia jest pomalowana farbą, to koniecznie należy się jej pozbyć, dokładnie usuwając resztki. Gdy ściana zostanie oczyszczona, trzeba nałożyć na jej powierzchnię dwie warstwy gruntu. Jeśli obraz będzie nanoszony na płytę, to warto dobrze zabezpieczyć mural – jak zrobić to prawidłowo? Koniecznie na krawędzie płyty również należy nanieść grunt. Jeśli chodzi natomiast o farby, to do wykonania muralu w domu najlepiej sprawdzą się zwykłe akrylowe. Jednak można użyć w tym celu również żywic akrylowych lub dyspersyjnych farb akrylowych. Tego typu produkty dają bardzo subtelny efekt i pozostawiają nieestetycznej powłoki.

Podczas malowania należy pamiętać o tym, aby nie dodawać do farby za dużo wody, ponieważ zbyt mocno rozcieńczony produkt nie będzie dobrze utrzymywał się na podłożu. Jeżeli chcemy utrwalić wykonany mural, po wyschnięciu należy dodatkowo nałożyć na niego lakier. Aby uzyskać równomierną warstwę, warto to zrobić przy użyciu wałka malarskiego.

Mural na budynku

Murale to elementy sztuki ulicznej, które na stałe zagościły w pejzażu polskich miast. Namalowane na ścianach obrazy mogą pełnić obecnie różnie funkcje. Często spotyka się niewielkie grafiki mające przekazywać informacje o inicjatywach społecznych lub mające na celu wzbudzić nastroje patriotyczne, malarstwo urbanizujące, a także ręcznie malowane reklamy. Każdy mural, który zostanie stworzony ręcznie, jest unikalny – co za tym idzie każdy wymaga indywidualnego podejścia do projektowania.

Jak zaprojektować mural? Wielu malarzy decyduje się na ręczne przeniesie szkicu, jednak można również posłużyć się tzw. siatką. Technika ta polega na podzieleniu całego projektu na mniejsze fragmenty – robi się to przez wyznaczenie pionowych i poziomych linii, które następnie należy dokładnie odwzorować w odpowiednich proporcjach na ścianie, a w dalszej kolejności przenosić poszczególne części obrazu w odpowiadające im prostokąty.

Murale to obrazy tworze na dużych wysokościach, dlatego dostęp do powierzchni możliwy jest przy użyciu drabin, podnośników, rusztowań, a nawet windy. Tego typu grafika najczęściej ma na celu wykreowanie niepowtarzalnego klimatu, który będzie dopasowany do charakteru danego miejsca, pełnionej funkcji oraz preferencji odbiorców.

Kiedy proces projektowania dobiegnie końca, wówczas przechodzi się do realizacji. Tym zadaniem może zająć się jedna osoba, jednak jeśli chodzi o większe formaty, to zazwyczaj prace wykonuje cały zespół wprawionych malarzy wielkoformatowych. Na rynku istnieją firmy, które specjalizują się w tworzeniu murali, takie jak ta dostępna na stronie internetowej https://wakeuptime.pl/.

Ile kosztuje wykonanie muralu?

Jeśli chodzi o cenę muralu, to przy jej wyliczeniu brane są pod uwagę przede wszystkim takie elementy jak rozmiar graffiti, stopnień skomplikowania projektu, a także stan i struktura powierzchni, na której ma zostać wykonany mural. Bardzo ważne jest także to, czy grafika ma mieć charakter dekoracyjny, informacyjny, czy reklamowy.

Wpływ na finalną cenę ma także miejsce – zwłaszcza w przypadku murali reklamowych, gdzie odpowiednio dobrana lokalizacja to taka, którą zobaczy jak najwięcej osób. Nie ulega wątpliwości, że najatrakcyjniejsze są ściany znajdujące się w pobliżu centrum, a także te ulokowane w okolicy dużych ciągów komunikacyjnych.