Kategorie
Uncategorized

Kiedy konieczne jest usunięcie zęba?

Wizyty w gabinetach stomatologicznych często generują stres i poczucie zaniepokojenia wśród pacjentów. Rozwój stomatologii i medycyny zaowocował pojawieniem się na rynku wielu skutecznych metod leczenia, które pozwalają sukcesywnie leczyć nawet najbardziej zaatakowane chorobą zęby. Mimo szeregu praktyk, jakie stosuje się w celu eliminacji zmian i defektów, niekiedy nie da się uchronić zęba przed tzw. ekstrakcją. Jest to naukowy termin, którym określa się zabieg usuwania zębów. Tychy to jedna z wielu miejscowości, w których wykonuje się ekstrakcję w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Co warto wiedzieć o tym zabiegu? Kiedy usunięcie zęba jest konieczne?

Ekstrakcja czyli usuwanie zębów – Tychy

Ekstrakcja jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na usunięciu zęba z tzw. zębodołu. Podczas usuwania zęba dochodzi do zerwania wiązadeł odpowiedzialnych za jego utrzymanie w zębodole. W zdecydowanej większości przypadków zabieg ten wykonywany jest pod znieczuleniem. Zanim dojdzie do rzeczywistej ekstrakcji, konieczne jest zwichnięcie zęba i oddzielenie go od kości szczęki. Kolejnym krokiem jest rozchwianie zęba, czyli wykonanie szeregu ruchów, które pozwolą oderwać go od włókien ozębnych. Po przeprowadzeniu wszystkich tych czynności dochodzi do rzeczywistego wyrwania zęba. Niezwykle istotne jest zadbanie o weryfikację, czy w zębodole nie zostały jeszcze fragmenty zęba. Jeśli mamy do czynienia ze stanem zapalnym, należy podać odpowiednie środki przeciwzapalne.

Kiedy konieczne jest usuwanie zębów? – Tychy

Dzięki intensywnemu rozwojowi stomatologii, konieczność usuwania zębów jest już rzadkością. Istnieją jednak przypadki, w których leczenie za pomocą dostępnych środków i metod nie jest możliwe. Do usunięcia kwalifikują się zęby, które znalazły się np. w złamanej szczelinie w szczęce bądź żuchwie wskutek urazu mechanicznego. Jest to też często stosowana praktyka w przypadku wad zgryzu. W wielu przypadkach usunięcie zęba jest konieczne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Martwica miazgi zębowej to kolejne schorzenie, które wymaga ekstrakcji – przede wszystkim z powodu samoistnego rozpadu tkanek. Istnieje także szereg chorób dziąseł, które generują konieczność przeprowadzenia zabiegu usuwania zębów. Tychy to jedno z wielu miast w Polsce, w których realizowana jest ta usługa.

Obowiązki stomatologa przy usuwaniu zębów – Tychy

Podjęcie decyzji o usunięciu zęba powinno być poprzedzone szczegółową diagnostyką. Specjaliści powinni posiadać szczegółową wiedzę w tym zakresie i zadbać o kompleksowe przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Aby dogłębnie zweryfikować dane schorzenie, bardzo często wykonuje się tomografię komputerową. Podczas wykonywania zabiegu ekstrakcji zębów, niezwykle istotna jest dbałość o detaliczne przeprowadzenie każdego z etapów. Stomatolog powinien dokładnie sprawdzić, czy podczas usuwania zębów nie doszło do uszkodzenia tkanek miękkich, zwichnięcia żuchwy czy uszkodzenia zęba sąsiadującego.