Kategorie
Uncategorized

Kiedy powinieneś wybrać się do psychologa?

Wiele osób nie wie, który moment jest tym, który wskazuje na to, że warto w końcu odwiedzić psychologa czy psychoterapeutę. Tak naprawdę nie da się tego prosto opisać, co jest związane z różnorodnością oraz zmiennością ludzkiej psychiki. Jeśli jednak często o tym myślimy w danym momencie życia, może warto przemyśleć wizytę. Postaramy się zaprezentować kilka przykładów, które powinny motywować do współpracy z terapeutą.

Dobry psycholog Kraków – kiedy się do niego zapisać?

Dosłownie każdy człowiek miewa trudniejsze momenty w życiu, jednak nie zawsze wymaga to współpracy ze specjalistą. Kiedy pojawia się problem, po pewnym czasie rozwiązujemy go – i tyle. Czasami jednak różnego rodzaju kłopoty sprawiają, że nie radzimy sobie z nimi, a psychiczne obciążenie jest na tyle duże, że nie tylko zmniejsza komfort codziennego funkcjonowania, ale jednocześnie może wpływać na otoczenie – niestety najczęściej najbliższe osoby.

Warto pójść do dobrego psychologa, kiedy już nie mamy siły, nie wiemy, co robić i nie radzimy sobie. Może to dotyczyć wielu sytuacji. Dobrym pomysłem jest wizyta u specjalisty po zdarzeniach trudnych, takich jak zdrada, rozpad związku czy śmierć bliskiej osoby. Tak samo warto zdecydować się na psychologa, kiedy czujemy, że nasze reakcje na określone zdarzenia nie są adekwatne czy mówiąc ogólnikowo – normalne. Może to bowiem wynikać z przykrych zdarzeń z przeszłości, czasem nawet mając o nich świadomości.

Dobry psycholog będzie także pomocny w bardziej doraźnych sprawach, takich jak chwilowe kłopoty w pracy, w związku czy w zakresie relacji z rodziną. Wbrew pozorom “poukładanie w głowie” pewnych kwestii to klucz do rozwiązania wielu problemów, a także racjonalnej oceny własnej sytuacji.

Motywować do pójścia do dobrego psychologa mogą także różnego rodzaju fobie. Chodzi na przykład o arachnofobię, lęk przed ciemnością etc. Objawami, które warto skonsultować ze specjalistą, są też chroniczny stres, długi niepokój, częsta panika, natrętne i powracające myśli na dany temat. Innymi słowy, warto odwiedzić psychologa, jeśli nie czujemy się w pełni sił psychicznych. To istotne, ponieważ co prawda nie zawsze, ale w wielu przypadkach problemy mogą się pogłębiać, co może prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak zachorowanie na depresję czy rozwój zaburzeń osobowości.

Już będąc przy tym temacie – osoby z zaburzeniami osobowości oraz chorzy na depresję czy inne schorzenia psychiczne powinny udać się na terapię, często wymagane jest też skorzystanie z pomocy psychiatry. Pamiętajmy, że zdrowie psychiczne odbija się na całe życie!

Dobry psycholog Kraków – czy to wstyd?

Nie da się zaprzeczać, że jeszcze kilkanaście lat temu osoby chodzące do psychologa mogły otrzymać “łatkę” dziwnej etc. Dzisiaj jednak świadomość społeczna jest znacznie większa, ponadto częściej mówimy o swoich emocjach, a wizyta u psychologa nie powinna być odbierana jak coś innego niż wizyta u lekarza przy przeziębieniu.