Kategorie
Uncategorized

W jakich sprawach pomocny będzie radca prawny?

Choć zwykle nikt tego nie pragnie, bardzo często znajdujemy się w sytuacji, gdzie pomoc prawnika jest całkowicie niezbędna. Radca prawny jest osobą odpowiednio wykształconą i wykwalifikowaną, której doradztwo ma za zadanie przynieść najkorzystniejszy wynik danej sprawy. Kim dokładnie jest ten specjalista i kiedy warto się do niego wybrać?

Kim jest radca prawny?

Profesjonalny radca prawny w Krakowie to osoba, która posiada odpowiednie wykształcenie prawnicze i uzyskane uprawnienia po odbyciu aplikacji radcowskiej. Ta ostatnia musiała również zakończyć się pomyślnie zdanym egzaminem. Zawód ten powstał na przestrzeni okresu PRL-u, aby pomóc w obsłudze prawnej w państwowych firmach. Z czasem jednak otrzymywał on coraz to szersze uprawnienia, dzięki czemu w dzisiejszych czasach jest to zawód w dużej mierze tożsamy z funkcją adwokata. 

Jaka jest między nimi różnica? To dość proste. Radca prawny nie może bronić swojego klienta w sprawach karnych – to wyłączna funkcja adwokata. Czym w takim razie zajmuje się radca prawny? Warto się temu przyjrzeć.

Kiedy warto wybrać się do radcy prawnego?

Odpowiadając na pytanie dotyczące tego, czym zajmuje się radca prawny w Krakowie, można dowiedzieć się jednocześnie, kto powinien się do niego wybrać. W takim razie – jakie usługi świadczy radca prawny?

  • Reprezentacja klientów – mowa tutaj zarówno o sądach, spotkaniach z urzędem, jak i kontrahentami. Trzeba pamiętać, że nie tyczy się to spraw karnych.
  • Występowanie w imieniu klientów – radca może reprezentować klienta w sprawach sądowych.
  • Udzielanie porad prawnych – tutaj nie ma ograniczeń – radca prawny może udzielić porady w każdej sytuacji prawnej. Dotyczy to również spraw karnych.
  • Przygotowywanie i sporządzanie pism – radca prawny posiada doświadczenie w tworzeniu aktów prawnych, umów oraz wszelakiej dokumentacji prawnej, która potrzebna jest klientowi.
  • Windykacje należności – to również radca może starać się o odzyskanie należności.

W tym wszystkim nie może zabraknąć również możliwości przeprowadzania negocjacji, które pozwolą na osiągnięcie upragnionych, a przynajmniej wystarczająco dobrych efektów porozumienia. Wszystko to pokazuje, że radca prawny potrafi pomóc w niezwykle szerokim zakresie spraw. Każdy problem prawniczy może zostać zwrócony w jego stronę, a na pewno otrzymamy rekomendację co do działań wymierzonych w pozytywne jego rozwiązanie.

Jak wybrać odpowiedniego radcę prawnego?

Jak z każdymi usługami, będą one się różnić jakością wykonania. Wybierając radcę prawnego trzeba przede wszystkim spojrzeć na jego specjalizację – nie każdy bowiem zajmuje się wszystkim, o czym zostało tutaj napisane. Im bardziej ograniczone specjalizacje, tym większe prawdopodobieństwo dokładnej znajomości tematu.

Nie wiedząc jednak, kto dokładnie powinien zająć się naszym problemem, warto postawić na doświadczenie i renomę. Oba te aspekty można z łatwością sprawdzić – czy to przez rekomendację, czy też przeszukując internet. W ten sposób można mieć pewność wyboru dobrego radcy prawnego w Krakowie.