Kategorie
Uncategorized

Zepsute gniado ładowania w iphone – jak sobie poradzić?

Telefony komórkowe to współcześnie nieodłączna część życia niemal każdego człowieka. Ciężko bowiem wyobrazić sobie codziennie czynności bez notatnika, budzika, zegara czy przeglądarki internetowej. Wszystkie te oraz setki innych funkcji zapewnia właśnie smartfon. Niestety, telefony są nadal tylko urządzeniami elektronicznymi, stąd często ulegają awariom. Dzielą się one na dwie kategorie: zależne i niezależne od użytkownika.

Do pierwszej z nich może należeć nieumyślny upadek telefonu z kieszeni czy też przypadkowe zalanie urządzenia wodą. Awarie niezależne od użytkownika spowodowane są najczęściej zużyciem smartfona, co jest naturalną koleją rzeczy prawdopodobnie każdej technologii obecnej na świecie. Jednymi z najczęstszych usterek są te obejmujące gniazdo ładowania. Jak związane z tym problemy najczęściej objawiają się w smartfonach pochodzących od jednej z najbardziej popularnych marek na świecie – Apple?

iPhone się nie ładuje – gdzie szukać przyczyny?

Zapewne wiele osób przeraża sytuacja, gdy podłączając telefon do ładowania, ikonka baterii w prawym górnym rogu ekranu nie reaguje na wspomnianą czynność. Koszty naprawy smartfona bywają często bardzo wysokie. Nie warto jednak razu panikować, lecz zacząć od sprawdzenia nieodłącznego akcesorium, jakim jest ładowarka do telefonu.

Można spróbować podłączyć ją do innego urządzenia w celu określenia, czy działa ona poprawnie. Jeśli inne telefony lub tablety są przez nią ładowane, należy spodziewać się awarii gniazda w iPhonie. Usterkę tę można dodatkowo zakwalifikować do dwóch odrębnych kategorii zależnie od reakcji na podłączenie kabelka. Pierwszą opcją jest sytuacja, gdy iPhone wykrywa ładowarkę, ale nie ładuje się, natomiast drugą, gdy nic specjalnego się nie dzieje. W obu przypadkach warto oddać telefon do autoryzowanego serwisu, by sprawdzić, dlaczego tak się stało.

Serwis autoryzowany czy lokalny?

Naprawa gniazda ładowania iPhone’a można zostać przeprowadzona w specjalnych, autoryzowanych serwisach Apple lub lokalnych punktach GMS. Którą opcję lepiej wybrać? Jeśli nie istnieją znaczące przeszkody, powinno się skorzystać z oficjalnej placówki. W ten sposób zyskujesz kilka istotnych korzyści. Pierwszą z nich jest fakt, iż wymiana gniazda ładowania w iPhone zostanie przeprowadzona przez wykwalifikowanych techników, stąd ryzyko niepowodzenia naprawy jest znikome. Jeśli natomiast zdarzyłoby się niefortunnie, iż nie ma możliwości wykonania wspomnianych czynności, otrzymasz zupełnie nowy model iPhone’a.

Takiej gwarancji oczywiście nie otrzymasz od żadnego nieautoryzowanego serwisu, co wiąże się z ryzykiem całkowitej awarii telefonu. Jakich kosztów należy spodziewać się przy naprawie gniazda ładowania iPhone’a? Całość usługi nie należy do najdroższych, gdyż sam proces jest dość prosty do wykonania, a zamiennik uszkodzonej części bardzo łatwo i tanio pozyskać. 

Jak uchronić iPhone’a przed uszkodzeniem?

Sprawienie, by sytuacja, gdy iPhone wykrywa ładowarkę, ale nie ładuje się, nigdy ponownie nie zaistniała, jest oczywiście niemożliwe. Istnieje jednak kilka czynności oraz akcesoriów, które w istotny sposób zmniejszą wspomniane ryzyko. Pierwszym krokiem, którego powinien podjąć się właściciel iPhone’a, jest zakup etui z zaślepką na gniazdo ładowania. Pozwoli to uchronić je w znacznym stopniu przed pyłem, kurzem i okruszkami, który chętnie dostają się właśnie w to miejsce.

Warto także zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo telefonu podczas użytkowania w czasie deszczu. Nawet jedna, niefortunna kropla wody, która dostanie się do gniazda ładowania, może spowodować zwarcie, a tym samym jego uszkodzenie.

Kolejną czynnością, jaką warto co jakiś czas przeprowadzać, jest czyszczenie telefonu. Pod etui czy też w różnych otworach (głośniki lub gniazdo ładowania) zbiera się kurz, który w dużych ilościach może doprowadzić do awarii. Przetarcie tych miejsc ściereczką z mikrofibry może okazać się zbawienne dla stanu wielu elementów, chociażby gniazda ładowania.

Ostatnią praktyką proponowaną przez ekspertów jest użytkowanie ładowarki przeznaczonej dla danego modelu/serii. Co bowiem sprawdzi się lepiej niż oryginalne akcesorium?