Kategorie
Uncategorized

Czym charakteryzuje się alkomat bezustnikowy?

Alkomaty to urządzenia, które do niedawna kojarzyły się głównie z kontrolami trzeźwości, prowadzonymi przez policję. Obecnie coraz częściej posługują się nimi osoby kierujące pojazdami prywatnie i zawodowo. Ułatwiają życie osobom, które chcą wsiąść za kierownicę, a nie są pewne swojego stanu.

Do czego służy i jak działa alkomat?

O alkomacie słyszał chyba każdy. Urządzenia są znane z policyjnych akcji sprawdzających trzeźwość kierowców. Stosowane w są niektórych zakładach pracy, szczególnie związanych z transportem i komunikacją. Za pomocą alkomatu określa się poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Kiedy, wraz z rozwojem technologii, urządzenia stały się bardziej dostępne i poręczne, trafiły w ręce prywatnych użytkowników. Nie tylko kierowcy, ale każdy, kto będzie realizował obowiązki służbowe, może sprawdzić stan swojej trzeźwości. Samokontrola jest szczególnie ważna w kilka, kilkanaście godzin po spożyciu alkoholu.

Alkomat to urządzenie elektroniczne, którego najważniejszym elementem jest sensor. Bada on podaną przez kontrolowanego ściśle określona ilość powietrza. Następnie poprzez wyświetlacz diodowy lub LCD informuje o stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu. O przekroczeniu ustalonych prawem norm może informować zmianą koloru ekranu lub sygnałem dźwiękowym.

Jakie są rodzaje alkomatów?

Oferta alkomatów https://polskie-centrum-kalibracji.pl/alkomaty/bezustnikowe jest bogata i zróżnicowana.

Ze względu na sposób pomiaru wyróżnia się:

  • alkomat bezustnikowy
  • alkomat ustnikowy.

Urządzenia dzieli się również z uwagi na zainstalowany sensor. Czujnik możne być:

  • półprzewodnikowy – alkomaty półprzewodnikowe są najbardziej popularne wśród prywatnych użytkowników. Są tanie, jednak wyniki pomiaru mogą ulec zakłamaniu. Spożywane niedawno pokarmy, wypalone papierosy, aceton, wilgotność i temperatura powietrza to tylko niektóre czynniki oddziałujące na dokładność badania.
  • elektrochemiczny – urządzenia korzystające z sensora elektrochemicznego są stosowane przez służby mundurowe. Są poręczne, a podawane przez nie wyniki są tak precyzyjne, że mogą stanowić materiał dowodowy.
  • spektrofotometryczny – alkomaty z tego typu czujnikami służą do stacjonarnego badania poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Można je znaleźć na komendzie policji, w szpitalu czy sądzie. Ich zaletą jest nie tylko precyzyjny wynik badania, również brak potrzeby kalibracji.

Alkomat bez ustnika – czym się charakteryzuje?

Urządzenie, jak sama nazwa wskazuje, do wykonania pomiaru nie potrzebuje ustnika. Ustnik to niewielka rurka, którą umieszcza się w alkomacie. Przykładając do niej wargi, wdmuchuje wymaganą ilość powietrza. Do urządzenia bez ustnikowego powietrze podaje się z niewielkiej odległości. Alkomat tego rodzaju nie podaje precyzyjnego wyniku. Służy do zasygnalizowania obecności alkoholu i konieczności badania na dokładniejszym urządzeniu.

Alkomat bezustnikowy pozwala szybko zbadać trzeźwość wielu osób, nie powodując przy tym korków na drodze czy problemów logistycznych w zakładzie pracy. Jest również bardziej ekonomiczny, ponieważ nie korzysta się z ustnika. Urządzenie posiada szereg zalet. Należą do nich przystępna cena, szybkość badania, poręczny kształt i niewielkie wymiary.

Alkomat bezustnikowy – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Urządzenie bezustnikowe sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie wymaga się precyzyjnych pomiarów poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Niewielki czas potrzebny, aby przygotować się do kolejnego pomiaru, szybkość badania i brak konieczności zmieniania ustników sprawia, że takie alkomaty są chętnie stosowane przez policję podczas przesiewowych kontroli trzeźwości.

Alkohol jest częstym powodem wypadków, więc pracodawcy chcą być pewni, że kierowca, który poprowadzi firmowy samochód, czy pracownik, wchodząc na teren zakładu, są trzeźwi. Alkomaty bez ustnika w tym wypadku są najlepszym rozwiązaniem. Bezkontaktowe i szybkie badanie nie powoduje powstawania sytuacji stresowych u pracowników. Wykonywanie swoich obowiązków pod wpływem stresu, również mogłoby niekorzystnie wpłynąć na jakość pracy.

Alkomaty bez ustnika to tanie i niezadowolone urządzenia, służące do testów przesiewowych, z których warto korzystać na co dzień.