Kategorie
Uncategorized

Jak dobrać prowadnice do stołu rozsuwanego?

Stół to jeden z najważniejszych mebli w niemal każdym domu. To bowiem właśnie przy nim codziennych zasiada cała rodzina w celu wspólnego z jedzenia posiłki. To także miejsce wielu rozmów i dyskusji. Bez stołu trudno także wyobrazić sobie organizacje większego przyjęcia w domu. Dotyczy to w szczególności stołu rozsuwanego. Co ciekawe, taki mebel zakupić można na dwa sposoby. Jednym z nich jest zakup stołu rozsuwanego w całości. Drugi sposób polega na zakupie mebla w częściach i jego samodzielne złożenie. Decydując się na to drugie rozwiązanie, nie można zapomnieć o montażu prowadnic. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, jakie dziś rodzaje prowadnic dostępne są na rynku, czym się kierować wybierając tę konkretną oraz jak ją zamontować.

Jakie wyróżnia się rodzaje prowadnic do stołów rozsuwanych?

Jak wspomniano, dziś na rynku dostępne są różne rodzaje prowadnic do stołów rozsuwanych. To, co przede wszystkim różni dostępne modele to ich kształt oraz wielkość. Jakie prowadnice do stołu rozsuwanego wybierane są obecnie najczęściej? Wśród wielu dostępnych modeli na pewno wskazać trzeba na synchroniczne prowadnice do stołu rozsuwanego. Jest to model pozwalający na przesunięcie również drugiej części blatu. Dużą zaletą prowadnic synchronicznych jest na pewno duża wygoda ich użytkowania. Innym ciekawym rozwiązaniem są prowadnice umożliwiające rozkładnie stołu w sposób teleskopowy. Mowa tu o rozsunięciu tylko jednej bądź obu części blatu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że stół przed rozłożeniem nie zajmuje wiele miejsca, ale już po rozłożeniu znacznie zyskuje na wielkości. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli planuje się dość często przyjmować u siebie sporą liczbę gości. Jeszcze innym modelem prowadnicy do stołu rozsuwanego jest prowadnica do ramion dzielonych. Jej zastosowanie umożliwia jednoczesne rozsuwanie zarówno blatu, jak i ramy. Jak zatem widać, możliwości jest naprawdę sporo. Pamiętać trzeba, aby przy wyborze konkretnego modelu prowadnicy, pod uwagę wziąć system rozkładania stołu.

Czym się kierować, wybierając prowadnicę do stołu rozsuwanego?

Wybór konkretnego modelu prowadnicy do stołu rozsuwanego nie może być oczywiście przypadkowy. Pod uwagę wziąć należy kilka istotnych elementów. Przede wszystkim pamiętać trzeba o funkcjonalności. Ze stołu powinno się po prostu łatwo korzystać, bezproblemowo go rozkładać i składać. Zatem, jakie prowadnice do stołu rozsuwanego wybrać? Po pierwsze, szczególnie ważna jest konstrukcja stołu oraz jego waga. Po drugie, uwagę zwrócić należy na materiał, z jakiego prowadnice zostały wykonane. Nie bez znaczenia jest także grubość oraz długość blatu, a także maksymalne obciążenie.

Wszystkie te elementy mają istotny wpływ na to, jaki rodzaj prowadnicy powinno się wybrać, a w szczególności, jaki powinien być jej wymiar. Wspomniano o materiale wykonania. Ten koniecznie musi być trwały i wytrzymały. Wszystko po to, aby prowadnica wytrzymała obciążenia i aby mogła służyć przez przynajmniej kilka dobrych lat. Na pewno dobrze sprawdzą się prowadnice do stołów rozsuwanych wykonane ze stali nierdzewnej, a także te wykonane ze stopów aluminiowych. Zakup prowadnicy wykonanej właśnie z takich materiałów to gwarancja jej długiej żywotności.

Jak zamontować prowadnice do stołu rozsuwanego?

Pytanie, prowadnice do stołu rozsuwanego – jakie wybrać, pada naprawdę często. Jednak nie można przy tym pominąć kwestii ich prawidłowego montażu. Każda prowadnica do stołu rozsuwanego składa się z dwóch części. Jest to część ruchoma oraz część nieruchoma. Ta druga zawsze mocowana jest do ramy stołu. Natomiast część ruchoma, która odpowiedzialna jest za przesuwanie się blatu, mocowana jest do obu jego części. Po przymocowaniu części ruchomej i części nieruchomej konieczne jest ich połączenie. W tym momencie cały mechanizm działać powinien już prawidłowo. Montując prowadnicę, nie można zapomnieć o haczykach blokujących. Uniemożliwiają one nadmierne rozsunięcie się stołu. Zwiększa to zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo korzystania ze stołu.