Kategorie
Uncategorized

Leczenie dla osób uzależnionych – dla kogo?

Uzależnienia potrafią bardzo negatywnie wpłynąć na życie osoby, która się z nimi zmaga. W szczególności dotyczy to uzależnień od substancji psychoaktywnych, ale nie tylko. Przez lata specjaliści z dziedzin psychologii i psychiatrii starali się opracować skuteczne metody niesienia pomocy. Dziś istnieją bardzo dobre programy terapeutyczne, które zastosowane w odpowiedni sposób, z indywidualnym podejściem do pacjenta, mogą dać wspaniałe efekty w leczeniu uzależnienia.

Diagnoza psychologiczna

Diagnoza psychologiczna w profesjonalnym centrum leczenia uzależnień nie musi obejmować stricte uzależnień, ponieważ w jej zakresie diagnozuje się też inne schorzenia i zaburzenia psychiczne, a także wykonuje się liczne testy, które mogą przydać się w późniejszych etapach terapii.

Terapia zorientowana na zmianę wzorca picia alkoholu

Specjalistyczny ośrodek terapeutyczny prowadzi nie tylko terapię uzależnień od alkoholu, ponieważ terapeuci pomagają też zmienić wzorce picia alkoholu dla osób, które wiedzą, że go nadużywają, jednak nie chcą całkowicie zrezygnować z picia. W tym przypadku spotkania niemal zawsze są indywidualne.

Leczenie uzależnienia od narkotyków i alkoholu

Centrum leczenia uzależnień często pomaga osobom uzależnionym od narkotyków, czyli substancji często najbardziej niebezpiecznych i szkodliwych (wszystko oczywiście zależy od konkretnego przypadku). Specjaliści prowadzą konsultacje indywidualne, diagnozę uzależnienia, terapię podstawową, wsparcie i analizę w sytuacji nawrotów, wsparcie osób, które ukończyły program. Podobnie w przypadku leczenia choroby alkoholowej.

Leczenie chorób cywilizacyjnych

W tym przypadku nie mówimy o uzależnieniach, a innych, skądinąd poważnych dolegliwościach, takich jak nerwica czy depresja, a także nadmierny stres, które w poważny sposób obniżają komfort codziennego funkcjonowania, a w przypadku wspomnianej depresji stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia.

Interwencja kryzysowa

Ośrodek terapeutyczny gwarantuje również krótkie formy wsparcia dla osób w nagłym kryzysie. Terapeuta skupia się na pomocy prowadzącej do osiągnięcia równowagi emocjonalnej oraz rozwiązania problemu, który ów kryzys wywołał.

Centrum Terapii Uzależnień

Profesjonaliści działają w oparciu o sprawdzone metody. Chętnie wyjaśnią strategię leczenia uzależnień i prowadzenia pomocy psychologicznej. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: https://mctu.pl/oferta/.