Kategorie
Uncategorized

Ile kosztuje aparat lingwalny?

Aparaty ortodontyczne stają się coraz bardziej popularne. Można zaryzykować stwierdzenie, że dbanie o proste zęby stało się modne. Mimo tego, nadal grono osób nie decyduje się na podjęcie leczenia ze względu na walory estetyczne. Obecnie istnieje szeroka gama rozwiązań do wyboru – od aparatów samoligaturujących, przez zamki ceramiczne, aż do aparatów nakładkowych. Ciekawym rozwiązaniem są też aparaty językowe. Czym się charakteryzuje i ile kosztuje aparat lingwalny?

Charakterystyka aparatów lingwalnych

Aparat lingwalny znany jest czasem pod nazwą aparatu językowego. Zdecydowanie różni się on od tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Wynika to z tego, że jest montowany po wewnętrznej stronie zębów. Dzięki temu, jest on całkowicie niewidoczny. Z reguły składa się on z metalowych zamków, które są połączone tradycyjnym łukiem. Obecnie, większość ortodontów wybiera do tego celu aparaty samoligaturujące – wynika to z tego, że klasyczne gumki mogą przedłużać cały proces leczenia. Aparaty lingwalne nie należą do najpopularniejszych rozwiązań. Decydując się na tę opcję, należy liczyć się z koniecznością dłuższego oczekiwania niż w przypadku klasycznych rozwiązań. Mają one jednak bardzo szerokie zastosowanie – dzięki nim można leczyć nawet skomplikowane wady obejmujące kości szczęki. 

Aparat lingwalny – czy faktycznie jest niewidoczny?

Aparat lingwalny jest niewidoczny. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że może on wywołać seplenienie. Trudności w mówieniu mogą być zdecydowanie poważniejszym kosztem niż widoczność zamków po zewnętrznej stronie zębów. W momencie wypowiadania spółgłosek język zawsze kontaktuje się z zębami. Kiedy jest to niemożliwe, problem z wymową od razu rzuca się w oczy. Czasem nieestetyczne mogą być też podrażnienia, a także przerosty dziąseł. Są to problemy, które mogą wiązać się z tego typu rozwiązaniem. Mimo tego aparat lingwalny może okazać się dobrym wyborem. Rozwiązanie to jest doceniane chociażby przez osoby, które w swojej pracy muszą posiadać szeroki, elegancki uśmiech. Przy utrzymywaniu odpowiedniej higieny, można uniknąć stanów zapalnych i nadmiernych podrażnień. 

Ile kosztuje aparat ortodontyczny lingwalny?

Ile kosztuje aparat lingwalny? Jest to dość drogie rozwiązanie – koszty mogą być dwukrotnie większe niż podczas leczenia tradycyjnego. Nie można pominąć też kosztów wizyt kontrolnych, które należy uwzględnić podczas planowania leczenia ortodontycznego. Warto pamiętać o tym, że wysoka cena wynika z personalizowanego dopasowania zamków do konkretnego pacjenta. Konwencjonalne aparaty stałe są standaryzowane, a przez to mogą powodować większy dyskomfort. Dokładne zaprojektowanie aparatu wpływa też korzystnie na czas trwania całego procesu leczenia. Ortodonci podkreślają, że dzięki zastosowaniu aparatu lingwalnego można uniknąć powstania nieestetycznych, odprawionych plam na zębach, które mogą pojawić się po leczeniu aparatem typu tradycyjnego. Choć koszty są dość wysokie – wydają się być uzasadnione. 

Rodzaje aparatów lingwalnych

Istnieją różne rodzaje aparatów lingwalnych. Typ określany jako standardowy posiada wszystkie elementy ujednolicone. Najczęściej stosuje się je u pacjentów, którzy mają jedynie niewielkie wady zgryzu. Aparat lingwalny incognito jest tworzony indywidualnie, dla konkretnego pacjenta. Są niezwykle komfortowe w użytkowaniu, a czas leczenia przy ich użyciu jest skracany do minimum. Często są one wybierane przez osoby uczulone na nikiel, ze względu na wykorzystanie złota do ich wykonania. Dodatkowo, aparat typu incognito może być w przeciwieństwie do modelu standardowego, stosowany do korekty praktycznie wszystkich wad. Chętnie wybierane są też aparaty posiadające płaskie zamki. Dzięki nim, pacjent szybciej uczy się prawidłowej wymowy, a w okresie późniejszym rzadziej pojawiają się podrażnienia i stany zapalne. 

Aparaty lingwalne są doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na walorach estetycznych nie tylko po zakończeniu leczenia, ale również w jego trakcie. Warto pamiętać o tym, że można założyć je jedynie w renomowanych gabinetów, u specjalistów w dziedzinie ortodoncji.