Kategorie
Uncategorized

Jak zacząć zdrowo się odżywać?

Co zrobić, by cieszyć się dobrym samopoczuciem, pełnią sił oraz świetną kondycją i imponującą sylwetką? Oprócz dbania o odpowiednią ilość aktywności fizycznej oraz snu kluczowe jest również dostarczanie swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jak zacząć zdrowo się odżywiać nawet jeśli kiedyś nie przykładaliśmy zbyt dużej wagi do tego, co znajduje się na naszym talerzu? Oto kilka sprawdzonych rad!

Ogromna moc małych nawyków

Pierwszym krokiem powinno być ograniczenie tego, co nam nie służy. Mowa tutaj zwłaszcza o słodkich i słonych przekąskach, napojach gazowanych z dużą ilością cukru oraz o wysoko przetworzonej żywności, która posiada wysoką kaloryczność. Istotne jest to, by nie rezygnować ze wszystkiego z dnia na dzień, gdyż tak radykalny krok może z biegiem czasu zaowocować frustracją i zniechęceniem. Rozsądniej będzie stopniowo zmniejszać ilość tych produktów w naszym menu, aż się od nich odzwyczaimy. Dokładnie ta sama zasada dotyczy używek, takich jak alkohol i kawa. Jeżeli chodzi o kategorię, którą jest zdrowa żywność. Szczecin jest miastem, w którym znajdziemy wiele sklepów z różnorodnym asortymentem zapewniającym nam spore pole do popisu. Kolejnym korzystnym nawykiem będzie zastąpienie białej mąki tą pełnoziarnistą, która posiada szereg witamin i sporo błonnika wspomagającego procesy trawienne.

Co zrobić, żeby zdrowo się odżywiać, jeżeli jesteśmy miłośnikami rozmaitych deserów? Wystarczy sięgnąć do przepisów, które pozwolą na przygotowanie ich dietetycznych zamienników. Ciasta z fasoli, desery na bazie niskotłuszczowego jogurtu, wyśmienite koktajle owocowe – to tylko niektóre przykłady udowadniające, że nie trzeba odmawiać sobie wszystkich kulinarnych przyjemności. Pamiętajmy o tym, by dbać o równowagę. Odżywiajmy się regularnie, dbając, by na naszym stole każdego dnia znajdowało się od trzech do pięciu posiłków. Im więcej warzyw, tym lepiej.

Czy można dobrze się odżywiać gdy nie mamy czasu na gotowanie?

Wiele osób nie wie, jak zdrowo się odżywiać, gdy nie mają czasu na przygotowywanie posiłków w domowym zaciszu. W takim przypadku najrozsądniej będzie skorzystać z oferty jednego z renomowanych cateringów dietetycznych najlepiej dopasowanych do naszych potrzeb. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na nieco kulinarnych eksperymentów, wybierajmy je jako alternatywę dla stołowania się na mieście. Wtedy dokładnie wiemy, co pojawiło się na naszym stole i nie mamy wątpliwości co do świeżości poszczególnych produktów tworzących danie.

Wspaniałym pomysłem jest również własnoręczne robienie przetworów takich jak dżemy, powidła i soki. Na zakupy wybierajmy się wyłącznie do sklepów sprzedających wysokiej jakości produkty, uważnie analizując ich składy i terminy przydatności do spożycia. Nie zaszkodzi stawiać na to, co lokalne. Miejmy na uwadze to, że najtrudniej jest zacząć, dlatego dobrze będzie zapewnić sobie dodatkowe wsparcie w postaci drugiej osoby, która wprowadzi te wszystkie pozytywne zmiany razem z nami. Nie będziemy się wtedy zastanawiać nad tym po co zdrowo się odżywiać, bo zacznie nam to sprawiać przyjemność.